TEJPOVÁNÍ (MEDICAL TAPING CONCEPT)

je pomocná metoda, která se zaměřuje na čtyři základní složky:

• Svalstvo- bolest, tuhost, růst objemu, změna tonu, regulace tonu, zlepšení svalové funkce.
  • Klouby- bolest, tuhost, otok, vliv proprioceptorů, zlepšení pohyblivosti, žádná imobilizace, plný rozsah pohybu, funkční korekce, pasivní podpora, mechanická korekce, tlumení bolesti (možné rychlejší léčení).
  • Lymfatický systém- zvýšení tlaku, bolest, tuhost, otok, změna tonu, porucha cirkulace, redukce tlaku přímo pod tejpem, zrychlení lymfatického toku.
  • Bolest- zvýšení tlaku, tuhost, otok, změna tonu, porucha cirkulace, dráždění přes kůži.

tejpování

Převážně se pracuje s elastickou, různě barevnou páskou, která je na člověka aplikována v různých formách.

Tejp je z elastického materiálu, roztažitelný do 68%, srovnatelný s kůží (tloušťka kůže), propouští vzduch a vlhkost. Bavlněný materiál s akrylovým lepidlem je citlivý na teplo, lepidlo je naneseno „vlnovitě“, nositelný delší dobu (7 denní rytmus) a voděodolný. Při odstranění nezanechává zbytky lepidla, může být kombinován s éterickými oleji, které jsou na bázi alkoholu.

Tejp zvedá látkovou výměnu - urychluje uzdravovací proces. U korekčního tejpování se využívá tah tak, aby se podpořil pohyb. Při bolestech dojde k přenosu vzruchu.

Aby se zvýšila účinnost tejpování, je třeba terapii provádět v cyklu 4 x 7 dní a dále dle potřeby - i dlouhodobě.

TEJP2

Metoda je velice přínosná pro děti, jak se spasticitou, tak s hypotonií. Je už velmi dobře zavedena v některých zařízeních, kde se převážně věnují rehabilitaci.

Vzhledem k pozitivním reakcím a prokazatelným výsledkům jsme se rozhodli metodu tejpování zavést i v naší škole. Tuto nadstandartní službu zajišťuje od počátku ledna 2011 odborně proškolený pracovník. I tuto podpůrnou službu evidujeme v přehledných měsíčních tabulkách. Ty nám umožňují mapovat zájem rodičů a vyhodnocovat průběh a následně výsledky tejpování.
Tejpování

Daniela Havlová - zkušenosti s tejpováním žáků